Застосування торфу у різних сферах людської діяльності

Торф застосовують у таких сферах діяльності як: сільське господарство і тваринництво, медицина, біохімія, енергетика. 
Торф має декілька важливих властивостей, що визначають його цінність для землеробства:

  • покращує структуру грунту, його водно-повітряні властивості.
  • торф не є багатим на вміст макро- і мікроелементів, містить унікальні компоненти, такі як гумінові кислоти - стимулятори росту та розвитку та амінокислоти - необхідні для переходу деяких елементів живлення у форми, доступні для рослин.
  • володіє бактерицидними властивостями, великою газопоглинаючою здатністю, є необхідним для будь-яких типів грунту.

У сільському господарстві торф умовно поділяють на дві групи:

  1. Легкий (або світлий) - торф верхнього шару із ступенем розкладу до 15 %. Це молодий слабо розкладений торф, який характеризується малою питомою вагою - від 150 до 250 кг/м3, володіє великою газо-і водопоглинальною здатністю, але містить менший вміст гумінових та амінокислот, внаслідок незавершених процесів розкладу;
  2. Важкий (або темний) - торф нижніх шарів, із ступенем розкладу понад 15 %. Це більш "зрілий" торф, з питомою вагою від 350 кг/м3, з високим вмістом гумусу, але володіє меншими газо- і водоутримуючими властивостями.

Залежно від технологій землеробства, торф застосовують:

  • У чистому вигляді, як поліпшувач структури грунту, для акумулювання і тривалого утримання вологи, а також середовище, яке сприяє збільшенню кисневообмінних процесів.
  • З торфу готують субстрат, тобто використовуючи торф як основу, його змішують з набором мікро- і макроелементів, які необхідні для рослин. Таким чином отримують готовий якісний грунт, який можна виготовити з урахуванням особливостей кожного виду рослин.
  • Як сировину для приготування органічних добрив.
  • Торф'яні блоки, використовувують для облаштування газонів і зміцнення укосів земляних насипів, каналів і водойм (на площах з осушеним торф'яним покладом верхового типу вирощують травосуміші багаторічних злакових трав, потім розрізають на стрічки і скручують в рулон).
  • Торф'яні блоки, використовують для вирощування розсади (пориста гідрофільна плита з нейтралізованого верхового торфу, яка розділена на квадрати з лунками для закладки насіння або розсади).