Як визначити кислотність ґрунту?

Перш за все, кислотність грунту — є важливим показником, який слід брати до уваги, плануючи вирощувати ті чи інші с/г культури на своєму городі. Кислотність вимірюється величиною pH, в одиницях від 0 до 14. Нейтральним вважається pH грунту 5,5 — 6,5. Все, що нижче — кислі грунти, вище — лужні.

Щоб визначити кислотність грунту, найкраще взяти зразок із присадибної ділянки та віддати у лабораторію. Однак, можна й іншим способом — орієнтуючись на бур’яни, що найчастіше з’являються на вашому городі. Справа в тому, що різні види рослин полюбляють різні грунти.

На кислих грунтах найчастіше зустрічаються: вереск, багульник, осока, лютик повзучий, вероніка польова, м’ята польова, папороть, подорожник, кінський щавель, хвощ польовий.

На слабокислих грунтах: будяк, конюшина лугова, кропива, ромашка непахуча, лобода, мятлик, мати-й-мачуха, пирій повзучий.

На нейтральних: в’юнок польовий, горицвіт, донник білий, осот городній.

На лужних: гірчиця польова, мак-самосійка, живокость.

Спостерігаємо і робимо висновки.

Ще один спосіб, що часто згадується агрономами, це взяти жменю грунту та полити його столовим оцетом. Якщо грунт “закипить” (шипітиме та пінитиметься), то він нейтральний чи близький до такого. Якщо ж помітної реакції не буде, то грунт кислий і потребує додавання крейди, вапна чи доломітової муки, що рівномірно розсипається по ділянці і змішується з основним шаром.

Культурні рослини так само чутливі до кислотності, тому, або нічого не змінювати, підлаштовуємось під уже відомі показники і висаджуємо саме ті культури, які будуть найкраше рости на вашому грунті, або вирівнюємо рівень кислотності до бажаного.

На кислих грунтах добре ростуть: помідори, морква, гарбузи.

На слабокислих: огірки, баклажани, горох, квасоля, кабачки, картопля.

На нейтральних: буряк, капуста, часник, цибуля, смородина усіх видів.

Щедрого Вам врожаю!